SOHBET Sohbetsin.NET
sohbet icon
sohbet icon
Teknoloji VPN nedir VPN Nasıl Kullanılır?

VPN nedir?

VPN: sorusunu sıkça duymaya başlamışken bugün sizlere VPN nedir? Nasıl çalışır? sorularına cevap olmak için bu konuyu derinlemesine bir araştırdık. Peki ya VPN nedir? VPN kısaca sanal özel ağ olarak adlandırılır. Buna kapalı özel ağlarda denilebilmektedir. İnternet üzerinde bir bağlantınız olduğunu düşünürsek, bu bağlantının herhangi bir kişi tarafından görülebilme imkanı vardır. Birçoğu kişi WPN yasaklı sitelere girebilmek için kullansa da bunun asıl amacı kesinlikle gizliliği koruma altına almaktır.

İnternet ‘te Bir bağlantı yapıldığı zaman önce kablosuz ağa bağlantı yapılır. Daha sonra bu kablosuz ağ kablolu ağa geçiş yapıyor, bunun sonrasında birden fazla router üzerinden web bağlantısına geçiyor. Bu gidiş anındaki her noktadan ve her bağlantıdan sizin takip edilmeniz, loglanmanız yada bilgilerinize ulaşılmanız mümkün olabiliyor. İşte WPN dediğimiz sistemler bu bağlantılara izin vermeyen sistemlerdir.

VPN Nasıl Çalışır ?

Bizlerin internet ortamındaki bağlantılarımız Wpn sayesinde şifreleniyor ve karşı tarafa şifreli olarak gidiyor. Dolayısıyla aradaki herhangi biri tarafından kendi bilgilerimizin takip edilmesi yada çalınması mümkün olmuyor. İnternet ‘i ilk kulanndıgımız dönemler kesinlikle böyle problemler yaşanmaz ve herkes internet anlamında birbirine yardım ederdi. Tüm gelen mail yada ses, görüntü gibi bağlantılar düşünmeden tıklanır, bilgisayara birçok yerden dosya indirilir, birçok siteye korkusuzca girilirdi.

Fakat artık internet hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı başlayalı, bütün bağlantılar, resimler, müzikler, siteler hatta yazılar bile şüphe uyandırmaya başladı. Artık insanlar mailine gelen mesajları bile tıklamaya çekinen kişiler haline gelmeye başladı. Bize sorarsanız en doğrusu da bu olmalıydı. Zira artık kötü amaçlı yazılım yada bilgi hırsızlığı, özel bilgilere ulaşabilmek amacıyla birçok bağlantı farklı şekillerde internet ortamında dolaşmaya başladı. Halk arasında siber saldırı olarak adlandırılan bu olay günümüzde oldukça yoğun bir şekilde yaşanmaya başlandı.

VPN Kimler Kullanmalıdır ?

Bu durum insanlarda ister istemez güvenliğin sorun olduğu, dolandırıcılığın olduğu, insanların birbirlerini dinledikleri ve özel bilgilerine ulaştıkları ortamlar haline gelmeye başladılar. Dolayısıyla bu tür sorunları yaşamamak için bir WPN sahip olmakta büyük fayda var. Çünkü karşı tarafla sizin aranızdaki bilgileri gözlemlemek yada almak isteyecek kişilere karşı korunaklı olabilecek tek yöntem Wpn sistemleri oldu.

İnternet üzerinde iletişim kuran ve bu iletişimin güvenli olmasını isteyen herkesin bu sistemi mutlaka edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Wpn sistemi olmadna birçok kişi tarafından görülebilecek, bilgileriniz paylaşılabilecek ve birçok sorun yaşayabileceksiniz. WPN sistemleri genel olarak ücretli olarak satın alınabiliyor. Fakat ücretsiz WPN sistemleride şu an piyasada mevcuttur.

Fakat bizlerin size önerisi kesinlik ücretli versiyonlarınızı denemenizdir. Zira ücretsiz wpn sistemleri hem sizlere sorun çıkarabilir hemde daha birçok problem yaşamanıza neden olabilirler. Ayrıca ücretsiz VPN sistemleri sizlere kesin sonuç vermeyebilir, log tutabilir ve şifrelerinizi karşıya gönderebilir. Bu nedenle ücretli WPN versiyonlar sizler için en sağlıklısı olacaktır.

2 sene önce admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

GÜNÜN SÖZÜ
‘’Ben utangaç bir kalbi taşırım geceden. Ben sana aşık olduğumu, ölsem söyleyemem.’’ Özdemir Asaf
tireler tireler tireler tireler tireler tireler